Strona główna Aktualności „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek

Zgodnie z Uchwałą nr 180/2015 Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. został ustanowiony Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-2020. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program składa się z 3 priorytetów.

Operatorem Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych jest Biblioteka Narodowa. Program została stworzony z myślą o wzmocnieniu aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania, a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek. Celem Priorytetu, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów, wydawnictw nutowych i kartograficznych w zbiorach bibliotek publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w roku 2017 Gminna Biblioteka Publiczna w Korzennej przystąpiła do realizacji tego programu i otrzymała dofinansowanie w kwocie 10.880,00 zł. Dzięki temu księgozbiory wszystkich placówek powiększyły się o nowości z literatury pięknej dla dorosłych, literatury dla dzieci i młodzieży.