Strona główna Aktualności Spotkanie autorskie z Wojciechem Krajewskim

Spotkanie autorskie z Wojciechem Krajewskim

Dnia 12 grudnia w Dworze w Korzennej odbyło się spotkanie autorskie z Wojciechem Krajewskim, autorem książki „Halifax z Wojnarowej” połączone z otwarciem wystawy pt. „ Ocalić od zapomnienia”. Publikacja ta powstała, jak określa autor we wstępie swojej książki, by ocalić od zapomnienia wydarzenia  z lat II wojny światowej, które rozegrały się w nocy 4/5 sierpnia 1944 r. w Wojnarowej koło Nowego Sącza.

Został tam wówczas zestrzelony brytyjski samolot Halifax, który wykonywał lot ze zrzutem zaopatrzenia dla Armii Krajowej. Podczas spotkania wystąpiła Grupa Wokalna z Wojnarowej w koncercie poezji śpiewanej. Ponadto przedstawiciele kilku pokoleń  recytowali poezję wojenną. Wśród recytujących wystąpili: Teresa Janusz i Józef Uryga ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Aktywnych Nauczycieli Emerytów „ Belfer”, Magdalena Gut z Centrum Kultury w Korzennej, oraz Patrycja Oleksyk i Wioletta Bodziony gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Korzennej laureatki tegorocznej edycji konkursu „ Jesień z piosenką i poezją”

Wojciech Krajewski – archeolog, historyk i muzealnik; starszy kustosz Działu Historii Wojskowości Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zajmuje się archeologią lotniczą, czyli badaniem miejsc zestrzeleń samolotów, wyjaśnieniem losów ich pilotów i załóg. Autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów oraz kilkunastu wystaw w MWP, w tym dziewięciu o tematyce lotniczej.

Zapraszamy do galerii tutaj