Strona główna Aktualności „Halifax z Wojnarowej”

„Halifax z Wojnarowej”

Szanowni Czytelnicy informujemy, że w ostatnim czasie Gminna Biblioteka Publiczna w Korzennej wydała książkę pt.” Halifax z Wojnarowej”, której autorem jest Pan Wojciech Krajewski.  Nadmieniamy ,że akwarela  zamieszczona na okładce jest autorstwem Pani Izabelii Purgal z Wojnarowej. Książka będzie dostępna dla czytelnika od listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Korzennej oraz w podległych jej filiach: w Siedlcach, Mogilnie, Jasiennej, Miłkowej, Wojnarowej oraz w Lipnicy Wielkiej. Serdecznie zapraszamy do naszych placówek, jak również śledzenia naszej strony. Już wkrótce ukaże się informacja o planowanym spotkaniu autorskim promującym wydaną książkę.

Oto kilka słów o autorze:

Wojciech Krajewski – archeolog, historyk i muzealnik; starszy kustosz Działu Historii Wojskowości Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zajmuje się archeologią lotniczą, czyli badaniem miejsc zestrzeleń samolotów, wyjaśnieniem losów ich pilotów i załóg. Autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów oraz kilkunastu wystaw w MWP, w tym dziewięciu o tematyce lotniczej.

Opis książki:

Książka opisuje historię zestrzelenia w nocy z 4/5 sierpnia 1944 r. nad Wojnarową koło Nowego Sącza brytyjskiego samolotu Halifax JP 162 ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia RAF. Załoga samolotu brała udział w operacji zrzutu zaopatrzenia dla partyzantów Armii Krajowej. Jest to jeden z dramatycznych epizodów wojny powietrznej nad Polską z okresu II wojny światowej. Gdy 1 sierpnia 1944 r. w Warszawie wybuchło powstanie, ze zrzutami broni i zaopatrzenia dla powstańców ruszyła pomoc lotnictwa alianckiego. Poniesione straty były niestety wysokie. Każda z zestrzelonych wtedy maszyn, to osobna dramatyczna historia samolotu i jego załogi. W katastrofie w Wojnarowej zginęło trzech lotników. Czterech zdołało wyskoczyć na spadochronach ratując życie. Otrzymali oni pomoc od mieszkańców okolicznych wiosek, którzy przekazali ich do działających w okolicy oddziałów partyzanckich. Lotnicy ukrywani z narażeniem życia przez Polaków, szczęśliwie doczekali wkroczenia armii rosyjskiej i po długich perypetiach, w kwietniu 1945r.powrócili do Wielkiej Brytanii.

Książka Wojciecha Krajewskiego, oparta jest nie tylko na zachowanych materiałach archiwalnych i partyzanckich wspomnieniach, ale także na nowych, dotąd nieznanych relacjach żyjących świadków tamtych wydarzeń, do których udało się dotrzeć autorowi w rezultacie prowadzonych poszukiwań.

Szukaj

Polecamy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Odsłon : 78167
stat4u